Zachodniopomorskie Towarzystwo Rodzin i Przyjaciół Dzieci Uzależnionych

"Powrót  z  U" w Szczecinie

       Centrum Psychoterapii i Leczenia Uzależnień

71-241 Szczecin,ul. Klonowica 1a 

Masz problem lub pytania zadzwoń do nas! 

tel. 91 48 88 355 lub 519142906  (telefon dostępny w godzinach pracy Poradni)

Nawigacja serwisu
 
 

Serwis internetowy sfinansowano ze środków własnych.

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA

 
Statystyki serwisu
  • Odwiedzin: 4420
  • Dzisiaj: 179
 

Czym są narkotyki

 

Nasze towarzystwo  nie prowadzi walki z narkotykami, zajmujemy się skutkami niekontrolowanego używania tych środków (zwłaszcza przez dzieci i młodzież), ponieważ ich potencjał uzależniający powoduje to, że mogą wywołać groźne w skutkach następstwa. My zajmujemy się leczeniem skutku zażywania narkotyków, jakim jest choroba zwana "uzależnieniem". Jest to choroba, która polega na utracie kontroli nad własnym życiem, braniu narkotyków mimo problemów jakie stwarzają, oraz na wzrastającej tolerancji organizmu. Oznacza to, że trzeba brać coraz mocniejszy narkotyk lub coraz mocniejszą dawkę..

 

Narkotyki najczęściej zażywane przez pacjentów naszej poradni

 

 

KONOPIE INDYJSKIE - CANNABIS (marihuana, skun, haszysz):


Ziele konopi, zwane marihuaną sprzedawane jest najczęściej w foliowych woreczkach, z wyglądu przypomina pokruszoną, wysuszoną natkę pietruszki, której listki są jakby "skłębione".


Służy ona do wyrobu skrętów, które są palone tak jak papieros, czasem dodatkowo nasączony jest on innym narkotykiem lub crackiem, bywa, że dodawany jest do niego także, "brown sugar" (heroina).


Nasiona oraz żywicę konopi wykorzystuje się także w celach narkotycznych jest to tak zwany haszysz. Występuje on najczęściej w postaci brunatnych kawałków, kuleczek, które łatwo dają się ugniatać.

W ciągu ostatniej dekady średnia zawartość THC w haszyszu i marihuananie znacząco wzrosła. Obecnie średnia zawartość THC w haszyszu (21 %) jest prawie dwukrotnie wyższa niż w marihuanie, co zazwyczaj stanowi około 11 %. Jest to odwrócenie tendencji obserwowanej w przeszłości, kiedy zawartość THC w marihuanie była zazwyczaj wyższa niż w przypadku haszyszu.


Jak rozpoznać używanie marihuany?

Do typowych objawów należą: lekko powiększone źrenice, przekrwione spojówki, suchość w ustach, przyrost apetytu, wesołkowatość, chwiejność nastroju, opóźnione reakcje, słodko-mdławy zapach utrzymujący się we włosach, częste palenie kadzidełek w mieszkaniu w celu zamaskowania dymu z papierosa z marihuaną, nadmierne używanie dezodorantów zapachowych przez osoby palące marihuanę.


Rzadko rodzice dostrzegają pierwsze oznaki zażywania narkotyku przez dzieci.


Narkotyk ten po pewnym czasie zażywania go powoduje zmianę w osobowości człowieka, im młodszy organizm tym szybciej zmiany te występują. Wśród naszych pacjentów palących marihuanę obserwujemy: utratę motywacji i zainteresowania nauką szkolną (częste wagary, obniżenie ocen w szkole, rodzice często obwiniają "złego" nauczyciela, który uwziął się na ich pociechę i zmieniają dziecku szkołę), niestety narkotyk ten przeszkadza w nauce szkolnej poprzez zaburzenie procesu myślenia, rozumowania, umiejętności wysławiania się. Zmienia się także sposób obcowania dziecka z najbliższą rodziną: unikanie patrzenia w oczy, (rodzice naszych pacjentów nazywają to tak zwanym złodziejskim spojrzeniem), zamykanie się w pokoju, unikanie wspólnych posiłków z rodziną, zarzucenie obowiązków domowych, ataki agresji, wulgarność, kradzieże, wywoływanie awantur domowych. Niektórzy używają często kropli do oczu.


Zwróć uwagę na akcesoria:

Bibułki do robienia papierosów, fajeczki, fifki, fajki wodne, puszki po napojach z dziwnymi dziurkami.


Nazwy slangowe:

Grass, pot, trawka, ganja, marycha, Mary, hasz, skunk, plastelina, czarny afgan, huana, maryśka, szuflada śmieszka, ziele, trawiarz. Noszenie lub rysowanie symboli subkultury narkotycznej: listki konopi na broszkach, wisiorkach, koszulkach, czapkach, bluzach, torbach, ilustracje przedstawiające konopie, czasami zdarza się hodowla konopi w domu, a rodzice cieszą się, że dziecko zainteresowało się biologią. Regularne używanie marihuany przez dłuższy czas może powodować uzależnienie psychiczne, osoby palące marihuanę mają większeszanse zainteresowania się także innymi narkotykami.

 

AMFETAMINA:


Drugim najczęściej przyjmowanym narkotykiem wśród pacjentów naszej poradni jest amfetamina. Występuje ona w postaci białego proszku sprzedawanego w foliowych woreczkach, może to być także proszek o zabarwieniu lekko różowym lub jasno brązowym, albo w formie tabletek. Przyjmowana bywa poprzez wciąganie nosem, dosypywanie do napojów, ponieważ łatwo rozpuszcza się w wodzie. Czasami bywa przyjmowana dożylnie.

 

Jak rozpoznać używanie amfetaminy?

Objawy fizyczne to: stan podniecenia, gadatliwość, niepokój, bezsenność, suchość błon śluzowych gardła i nosa, nadmierne pocenie się, drżenie rąk, rozszerzone źrenice. Osoby zażywające ten narkotyk twierdzą, że amfetamina "dodaje im siły"i "pomaga w uczeniu się".


Jest to prawda, ale na krótką chwilę, ponieważ ten biały proszek nie jest skondensowaną energią, lecz środkiem, który zmusza organizm do skorzystania z własnych rezerw energetycznych. Kiedy mija pobudzenie, a zasoby energetyczne są wyczerpane, następuje spadek możliwości fizycznych i psychicznych organizmu. Powrót do równowagi może trwać nawet kilka dni. Ostre natężenie objawów zatrucia amfetaminą, występuje najczęściej w postaci: drgawek, zapaści, gorączki, bólów w klatce piersiowej, śpiączki, a w skrajnych przypadkach, nawet do zejścia śmiertelnego.


Zwróć uwagę na:

Akcesoria - biały proszek, woreczki foliowe z tym proszkiem lub puste z białym nalotem, kawałki folii aluminiowej, rurki.

 

Nazwy slangowe:

Biała dama, white hourse, amfa, speed, power, dynamit, feta, fredka, proszek.Przyjmowanie amfetaminy niesie za sobą niebezpieczeństwo rozwinięcia się zależności psychicznej, prowadzącej do psychodegradacji, występują skłonności do przemocy i fizycznych porachunków. Osoby zażywające amfetaminę są wyjątkowo agresywne i brutalne w stosunku do tych, których uznają za wrogów (bardzo często jest to najbliższa rodzina). Przy odurzaniu się tym środkiem występuje zjawisko tolerancji powodującej konieczność aplikowania coraz większych dawek, dla uzyskania takich samych efektów. W wyniku rozwijającego się przyzwyczajenia, dawki muszą być zwiększane nawet kilkaset razy. Przy zażywaniu amfetaminy rozwija się depresja, pojawiają się myśli samobójcze oraz zaburzenia wielu funkcji somatycznych. Wśród pacjentów naszej poradni obserwujemy wiele powikłań poamfetaminowych są to: pełno obrazowe zespoły paranoidalne, podobne w obrazie do zespołu paranoidalnego o przebiegu schizofrenii i psychozyendogennej.

 

OPIUM, MORFINA, HEROINA( kompot, brown suger):

 

Parę lat temu mówiąc "heroina" miało się na myśli produkt made in Poland zwany kompotem. Ten narkotyk otrzymywany był głównie ze słomy makowej, zawierał w swoim składzie 60 do 80% heroiny. Wyglądem przypomina ciemną herbatę. Obecnie młodzież coraz częściej kupuje ją w postaci białego proszku lub brązowawych kryształków - jest to tak zwany brown suger, przeznaczony do palenia.

 

Zwróć uwagę na:

Strzykawki, igły, brązowe waciki, łyżki pokryte brunatnym nalotem, fifki, sreberka z brązowawym nalotem.

 

Heroina silnie uzależnia fizycznie i psychicznie!

 

Po dość krótkim okresie brania, gdy narkoman przerywa zażywanie narkotyku, pojawiają się u niego objawy głodu fizycznego, mogą przypominać przeziębienie lub zatrucie są to: wymioty, nadmierne pocenie się, biegunka, świąd, bóle mięśni, poważne zaburzenia układu oddechowego i krążenia. Znikają one w momencie wstrzyknięcia lub wypalenia kolejnej dawki.

 

Zmiany w osobowości:
Aktywność i zainteresowania osoby zażywającej heroinę, zawęża się do narkotyku, a kłamstwa i oszustwa stają się podstawą relacji z innymi ludźmi. Liczy się tylko narkotyk i pora przyjęcia kolejnej dawki.


Efekty zażywania heroiny:

Senność, swędzenie skóry, utrata zainteresowań, depresja, podatność na infekcje, żółtaczka, uszkodzenie wątroby, nerek, płuc, ryzyko zakażenia się wirusem HIV, zapalenie żył, śmierć.

 

Jak rozpoznać?

Ślady nakłuć w okolicy żył (mogą to być ślady nawet w intymnych miejscach - dla ukrycia), szpilkowate, nie reagujące na światło źrenice, brak apetytu, wychudzenie, senność (w najmniej spodziewanych momentach i miejscach), wodniste spojrzenie, kłamstwa, oszustwa, unikanie rodziny, rozleniwienie, utrata koordynacji ruchowej, zaburzenia mowy.


Nazwy slangowe:

Hera, kompot, brown, brown suger, towar, brąz.

 

EKSTAZA (XTC, MDMA)

 
To narkotyki dyskotekowe, bo przyjmowane najczęściej przez miłośników muzyki techno, tabletki z wytłoczonym znakiem np.: serca, krzyżyka, kółka.


Jak rozpoznać zażywnie ekstazy?
Osoba zażywająca początkowo ma wrażanie lekkości, zarówno fizycznej jak i psychicznej, łatwego kontaktu z innymi ludźmi, znikają zahamowania i granice. Narkotyk ten podwyższa temperaturę ciała, pobudza, przyspiesza bicie serca, daje wrażenie "kopa energetycznego" co w połączeniu z długim i wyczerpującym tańcem może okazać się bardzo niebezpieczne dla organizmu. Kiedy mija jej działanie, przychodzi ogromne wyczerpanie i senność.


Efekty zażywania:
Dłuższe zażywanie może wywoływać epizody psychotyczne, depresję i powodować zmiany w mózgu. Narkotyk ten niszczy wapń w organizmie, co może prowadzić do złamań kości oraz psucia się zębów. Mogą zdarzać się tzn. flashbacki, czyli krótkie epizody lękowe, które pojawiają się samoistnie, niezależnie od woli człowieka. Zażywanie ekstazy jest szczególnie niebezpieczne dla osób chorych na padaczkę, będących w depresji lub z wysokim ciśnieniem. Widoczne objawy: zwiększenie aktywności, problemy z oddychaniem, wzrost temperatury ciała, drażliwość, niepokój, bezsenność, lęk, paranoja, konwulsje, śmierć wskutek przegrzania ciała.


Jak rozpoznać?
Wyraźne pobudzenie ruchowe, kłopoty z koordynacją ruchową, rozszerzone źrenice, suchość w ustach. Po okresie pobudzenia następuje wyczerpanie, senność, ból głowy. Objawy są podobne jak w przypadku amfetaminy, jednak działanie ekstazy jest krótsze.

 

Nazwy slangowe:
EXC, cadillac, E, śnieżna kula.

 

LSD


Jak wygląda?
To bezwonny i bezbarwny środek halucynogenny, dostępny najczęściej w postaci znaczków nasączonych narkotykiem i drobnych kryształków. Zdarza się, że jest łączony z innymi związkami chemicznymi i formowany w niewielkie tabletki.


Efekty zażywania?
Narkotyk ten pobudza określone ośrodki mózgu, przez co wywołuje w psychice osoby zażywającej różnego rodzaju halucynacje. Efekty zależne są jednak od nastroju osób biorących, otoczenia i sytuacji, w jakiej się znajdują. Wzmacnia bowiem przeżywane uczucia, mocniej odczuwane może być nie tylko radość i szczęście, ale strach i niepokój. Halucynacje jakie wywołuje ten narkotyk, zwane są dobrymi lub złymi podróżami (tripami), ich treść jest zależna od woli człowieka. Złe tripy mogą zakończyć się paranoją lub atakiem lęku. Nawet jednorazowa próba może prowadzić do psychozy!LSD zaczyna działać po pół godzinie, a efekt jego działania może trwać od 4 do 6 godzin. Dłuższe zażywanie LSD wywołuje ataki paniki, agresji lub prowadzi do depresji. Mogą zdarzać się tzw. flashbacki, czyli krótkie epizody lękowe. Zdarzają się samobójstwa pod wpływem tego środka. Nawroty takich przeżyć mogą pojawiać się po kilku latach od zaprzestania zażywania LSD.

 

Jak rozpoznać?

Rozszerzone źrenice, potliwość w przypadku "złej podróży", zaburzenia postrzegania, niemożność koncentracji, wzrost ciśnienia krwi, kłopoty z koordynacją, chaotyczna, dziwna mowa, depresja, paranoja, zachowania agresywne, utrata kontroli, flashbacki, zwiększenie wrażliwości na dotyk, ból, zapaść.

 

Nazwy slangowe:
Kwas, acid, "batman", "truskawkowy", "Gorbaczow", kryształki, papier, tektura.

 

INHALANTY

 
Te środki odurzające to : wszelkiego rodzaju rozpuszczalniki, kleje, lakiery, aerozole, benzyny, gaz z zapalniczek. Wielu pacjentów naszej poradni swoją drogę do uzależnienia rozpoczynało od "wąchania". Ostatnio bardzo popularne jest wdychanie gazu z zapalniczek i aerozoli, jest to szczególnie niebezpieczne, ponieważ gaz wciskany jest bezpośrednio do gardła i połykany. Bardzo często dochodzi do śmiertelnych zatruć.

 

Jak rozpoznać?
Zapach kleju lub aerozolu utrzymujący się we włosach i ubraniu, zaburzenia równowagi, częste bóle głowy, wymioty, częste krwawienia z nosa, woreczki umazane klejem, puste tubki, pojemniki po aerozolach, zapalniczkach, spadek apetytu.

 

Efekty wdychania:
Nieregularny puls, bóle głowy, kłopoty z powonieniem, spadek odporności organizmu, wymioty, żółtaczka, halucynacje, uszkodzenie wątroby, nerek płuc, uduszenie się, śmierć.
Wydawać by się mogło, że takie objawy muszą być bardzo szybko zauważone przez rodziców jednak zdarza się wśród naszych pacjentów, że rodzice zauważają ten rodzaj odurzania się swoich pociech nawet po roku. Dziwi nas także fakt, że są tacy rodzice, którzy mówią: "on tylko wącha", a tymczasem pacjent stracił już nieodwracalnie kontakt z rzeczywistością. Wdychane opary działają bezpośrednio na tkankę mózgową, niszcząc jednorazowo kilkaset tysięcy komórek mózgowych. Dłuższe zażywanie tych środków wywołuje stany paranoidalne, halucynacje nierzadko kończą się śmiercią.

 

DOPALACZE


Dopalacze to substytuty uzależniających substancji chemicznych i mieszanki ziół. Ich głównym celem  jest oddziaływanie na ośrodkowy układ nerwowy. Zmieniają zachowanie i nastrój osoby zażywającej. Dopalacze podobnie jak narkotyki mogą doprowadzić do uzależnienia. Oddziaływanie dopalaczy na organizm może być bardzo różne od euforii po depresję, od halucynacji do wyostrzenia zmysłów, od pobudzenia do wyczerpania.

Nowe substancje psychoaktywne to szeroki wachlarz narkotyków, które nie są kontrolowane przez międzynarodowe przepisy dotyczące narkotyków. Obejmują one: syntetyczne kannabinoidy, stymulanty, benzodiazepiny (i inne uspokajająco-nasenne), opioidy, halucynogeny i substancje dysocjacyjne. Wiele z tych substancji ma na celu naśladowanie efektów działania narkotyków kontrolowanych w skali międzynarodowej i są sprzedawane jako „legalne” ich zamienniki. Chociaż nowy substancje od zawsze pojawiały się na rynku narkotykowym, od około 2008 roku nastąpił duży wzrost liczby, rodzaju i dostępności, a następnie szkody powodowane przez te substancje w Europie i coraz częściej gdzie indziej, w tym w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Australii i Nowej Zelandii. Monitoring EMCDDA nadzoruje pojawianie się nowych substancji od 1997 r. Do 31 października 2020 r. wykryto ponad 820 nowych substancji psychoaktywnych, które są dostępne na europejskim rynku narkotykowym. Pod koniec 2021 r. EMCDDA monitorowało około 880 nowych substancji psychoaktywnych, z których 52 zgłoszono w Europie po raz pierwszy w 2021 r.


Jak rozpoznać? 

Zmiana nastroju i zachowania, źrenice nie reagują na światło. Na dopalaczach, kiedy były dostępne w sklepach był napis: „nie do spożycia”. Wielu naszych pacjentów zamiast dobrej zabawy zafundowało sobie pobyt  w szpitalu na OIM –ie.


Mimo, że  wprowadzono ustawę zakazującą sprzedaży dopalaczy, a dostępność tych środków znacząco się zmniejszyła – problem nie zniknął zupełnie! Nadal można je nabyc nielegalnie  m.in. przez internet, jako produkt kolekcjonerski.
 

Dla młodych ludzi zdobycie tych środków nie jest problemem.

 

Musimy pamiętać o tym, że lista środków narkotycznych stale się powiększa, zmienia się model zażywania narkotyków, ostatnio coraz liczniejszą grupę wśród naszych pacjentów stanowią osoby zażywające wszystkie narkotyki na przemian, nierzadko przerwy w braniu zapijane są piwem lub różnego rodzaju lekami z grupy tak zwanych "uspokajaczy". Należy zwrócić uwagę na to, że bardzo popularne wśród młodzieży stają się psychodeliki: gałka muszkatołowa, tantum rosa, spice, szałwia, zioła z krajów Azji i Ameryki Południowej.

Nielegalne produkty z konopi indyjskich stanowią coraz większe zagrożenie dla zdrowia w związku z podrabianiem ich syntetycznymi kannabinoidami Syntetyczne kannabinoidy naśladują działanie THC, substancji odpowiedzialnej głównie za psychoaktywne działanie konopi indyjskich, ale mogą być one zarówno bardzo silne, jak i toksyczne. Obawy dotyczące toksyczności związane z niektórymi syntetycznymi kannabinoidami są znane od dawna. Jednak nowsze dane wskazują, że w Europie coraz częściej pojawiają się doniesienia o konopiach indyjskich zafałszowanych syntetycznymi kannabinoidami, w szczególności produktami ziołowymi o niskiej zawartości THC i żywicznymi. W większości przypadków środki te nabywano jako nielegalne konopie indyjskie. Chociaż zakres dostępności takich zafałszowanych produktów w Europie jest nieznany, niepokojące jest, że od lipca 2020 r. wykryto je w 8 państwach członkowskich UE. Początkowo MDMB-4en-PINACA był najczęściej wykrytym syntetycznym kannabinoidem, ale ADB-BUTINACA stała się bardziej popularna w 2021 r.

Silne syntetyczne kannabinoidy mogą powodować bardziej intensywne zatrucia oraz skutki psychiczne, fizyczne i behawioralne niż konopie indyjskie, przy czym zgłaszane są poważne i śmiertelne zatrucia.Nasze artykuły
 
LSD